Blog FAQ

emeo - rezidenčný operátor nabíjania elektromobilov

13.12.2022 emeo.sk
Nabíjanie Elektromobilita Slovensko Energie Budúcnosť

...služba o ktorej ste doteraz veľa nepočuli.

Elektromobilita a jej súčasný problém.

Elektromobilita sa v posledných rokoch spomína viac a viac, najmä ako trvalo udržateľná doprava, ktorá pravdepodobne nahradí autá so spaľovacími motormi. Vývoj elektromobilov napreduje a snaží sa byť dostupným ekonomickým riešením pre najširšie spektrum ľudí.

Aj napriek tomu, stále sa objavujú pochybnosti pri kúpe elektrického vozidla, najmä v spojitosti s problémom nabíjania. Ak si odmyslíme cenu elektromobilov, ktorá sa časom vyrieši, pre mnohých záujemcov je nemožnosť nabíjania na mieste svojho bydliska výrazným faktorom, rozhodujúcim o kúpe elektromobilu resp. plug-in hybridu.

Nabíjanie doma je jednoznačne dôležitou súčasťou používania elektromobilu, no zároveň jeho dostupnosť je stále značne obmedzená. Ide o komplexný problém, na ktorý nebude existovať jedno riešenie, ktoré by adresovalo všetky skupiny obyvateľstva.

emeo - operátor nabíjania

Pre užívateľskú pohodlnosť je dôležité večer zaparkovať v mieste bydliska a ráno odchádzať s plne nabitou batériou a aktuálnym softvérom, ktorý si auto cez noc stiahlo. Sami sme používatelia elektromobilov v rezidenčných budovách a vnímame, ako veľmi je možnosť nabíjania na parkovacom mieste (spolu s internetovou konektivitou) zásadná pre rozšírenie elektromobility. Preto vznikla iniciatíva z našej strany pri riešení tohto problému.

Náš tím emeo sa zameriava na hromadné nabíjanie elektromobilov s cieľom podporiť rozšírenie dopravy bez emisií. Prichádzame na trh ako poskytovateľ služby nabíjania elektromobilov a ponúkame riešenie priamo v pohodlí domova, tzn. na svojom parkovacom mieste. Zameriavame sa primárne na rezidenčné a kancelárske budovy, no poskytujeme aj stanice verejného nabíjania.

V minulosti sme komunikovali aj s mestom Bratislava pre zváženie využitia stĺpov verejného osvetlenia vo forme nabíjacej stanice, alebo podpory nabíjania v parkovacích domoch, a podobne.

Ako to funguje?

Elektromobily je možné nabíjať dvoma spôsobmi:

  1. Rýchlonabíjaním, kedy sa nabíja priamo batéria elektromobilu pomocou jednosmerného prúdu z externej nabíjačky.
  2. AC nabíjaním pomocou palubnej nabíjačky elektromobilu, ktoré je síce pomalšie, ale je výrazne dostupnejšie. Auto je napájané pomocou tzv. EVSE, čo je zdroj nabíjania elektromobilu.

emeo sa sústreďuje na nabíjanie druhým variantom, pretože veríme, že AC nabíjanie má svoj význam, a to z dôvodu, že automobily stoja na mieste zhruba 95% času. Tým pádom je veľké množstvo príležitostí na jeho nabitie, za predpokladu veľkej dostupnosti AC bodov.

Naše riešenie.

Každá skupina obyvateľstva potrebuje špecifické riešenie podľa svojich potrieb a možností. Jednou z nich je napríklad skupina žijúca v rezidenčných budovách.

V týchto budovách pôjde vždy o hromadné nabíjanie, kde sa budú zo začiatku nabíjať jednotky, potom desiatky a neskôr možno aj stovky elektromobilov na jednom mieste.

Predpokladáme, že nabíjanie na masovej škále bude adresované v tomto poradí:

  1. nabíjanie pre používateľov v garážových priestoroch rezidenčných domov
  2. nabíjanie na stĺpoch verejného osvetlenia na sídliskách
  3. nabíjanie v parkovacích domoch
  4. nabíjanie v práci alebo obchode

Nabíjanie v početnom rozsahu však nie je možné realizovať bez určitej formy koordinovaného systému, aby došlo k efektívnemu využitiu kapacity elektrickej prípojky.

Prichádzame preto s riešením, ktoré poskytuje nabíjanie ako službu, od návrhu, realizácie, prevádzky a fakturácie. Vzniká teda nový typ poskytovateľa služby, podobne ako sú v budove prítomný poskytovatelia internetu, tepla alebo plynu.

Naše riešenie vytvára v garáži rezidenčného domu kostrovú infraštruktúru – lokálnu distribučnú sieť, ktorou umožňuje pripojiť veľké množstvo áut na jedno odberné miesto. Táto infraštruktúra (predpríprava) pokrýva 100% parkovacích miest v garáži. Záujemcovia sa následne budú môcť jednoducho napojiť k sieti a užívať službu.

Rozloženie kapacity elektrickej energie jednotlivých EVSE (nabíjacích prístupových bodov) je zabezpečené tak, aby sa nabilo efektívne čo najviac elektromobilov. Náš systém zahŕňa autentifikáciu, autorizáciu a fakturáciu spotrebovanej el. energie, a teda každý používateľ platí iba za to, čo spotrebuje.

Celé riešenie realizujeme a následne prevádzkujeme my, tým pádom správcovské spoločnosti nemusia naberať ďalšiu úlohu merania spotreby el. energie a rozpočítavania nákladov.

Filozofia nášho fungovania.

V emeo veríme, že úspešný budeme vtedy, ak budeme pre používateľa neviditeľný a splynieme s pozadím jeho aktivít.

Neviditeľnosť teda znamená, že:

Nabíjanie je jednoduché, intuitívne a funguje za každých okolností.

Ako to docielime?

emeo
Späť na BLOG